DEZINFEKCIA.SHOP s medicínskym a dezifekčným tovarom
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 9-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
28.11.2021
Zmena názvu e-shopu
Od 1.12.2021 e-shop LIGHTS zmenil obchodný názov aj s novou doménou na DEZINFEKCIA.SHOP www.dezinfekcia.shop Pre zákazníkov, ktorí sú plátcami DPH v ... čítať celé
19.03.2021
Respirátory RESPILON používajú najvyšší štátny predstavitelia
Respirátor VK RespiPro je v súčastnosti najpredávanejší respirátor v našom e-shope. Tieto respirátory majú certifikovanú normu, ktorá zo zákona spĺňa... čítať celé
14.03.2021
Nie je respirátor ako respirátor
Cena FFP2 respirátora môže byť pár desiatok centov, no aj viac ako desať eur. Čo spôsobuje tak výrazný rozdiel a podľa čoho si vybrať kvalitný respirá... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Nie je respirátor ako respirátor
Nie je respirátor ako respirátor
14.03.2021

Cena FFP2 respirátora môže byť pár desiatok centov, no aj viac ako desať eur. Čo spôsobuje tak výrazný rozdiel a podľa čoho si vybrať kvalitný respirátor?

Čo ovplyvňuje cenu? Aj respirátory kategórie FFP2 sa od seba môžu líšiť

Pred pandémiou ochorenia Covid-19 sa štandardná cena kvalitných respirátorov od renomovaných značiek pohybovala v rozmedzí 2 – 8 eur. V aktuálnej situácii, keď vzniklo viacero firiem, ktoré začali vyrábať respirátory, vznikol na trhu veľký cenový boj, pretože dopyt po týchto ochranných pomôckach je vysoký. Do obchodov sa tak dostali aj lacnejšie respirátory, ktorých cena sa pohybuje aj pod úrovňou 1 eura. Koľko zákazník za pomôcku zaplatí však nie je to jediné, čo by mal zvažovať. Hlavným faktorom sú vlastnosti respirátora, pričom treba myslieť na to, že kvalita sa spájajú s vyššími výrobnými nákladmi.

Martin Solík vysvetľuje, že pri respirátoroch zohráva najhlavnejšiu rolu materiál. Ten má ochrániť nositeľa a jeho okolie, no taktiež by mal umožniť ľahšie dýchanie. Hoci lacnejší variant respirátora prvú podmienku splní, na druhej strane často kladie odpor pri dýchaní, čo zapríčiní rýchlu únavu a zadýchanie. Ďalšou vlastnosťou ovplyvňujúcou dýchanie, je veľkosť respirátora. Ľudia nechcú na tvári nič robustné, preto kupujú skôr menšie, skladacie respirátory. Tie sú zložené jednoducho, z dvoch častí. V prípade, že je pre zákazníka podstatné ľahké dýchanie, je lepšie zvoliť väčší, zložitejší kus. Kvalitné respirátory majú väčšinou veľkú plochu filtrácie, vďaka čomu ľahšie prúdi vzduch a nositeľovi sa lepšie dýcha. Poskladané sú zvyčajne z niekoľkých panelov, aj preto sa označujú ako panelové. Takéto respirátory zároveň umožňujú lepšiu artikuláciu, pretože sa na rozdiel od skladacích respirátorov sa vedia lepšie prispôsobiť dýchaniu počas rozprávania.

Faktor, na ktorý netreba zabúdať, je tesnenie. Zatiaľ čo lacnejšie varianty často obsahujú len pliešok okolo nosa, kvalitnejší respirátor tesní aj na lícach a brade, lepšie sa prispôsobí tvári a zabráni tak úniku alebo vniknutiu vzduchu a vírusu. Pri kúpe je tiež dobré zvážiť, na ako dlhú dobu respirátor zákazník potrebuje. Ak ho potrebuje len chvíľkovo a častejšie si ho skladá, je efektívnou voľbou respirátor s uchytením za ušami. Pri dlhodobom, celodennom nosení však môže byť pohodlnejšie uchytenie za temenom hlavy.

Väčšinu respirátorov sa odporúča pri ochrane proti „covidu“ nosiť jednorazovo. Nemali by sa dezinfikovať, pretože to znižuje filtračné účinky. Avšak na trhu sú už respirátory, ktorých vlastnosť je českým patentom – sú samosterilizačné. To znamená, že vírus na povrchu respirátora neprežije, a tiež je možné ho nosiť viac dní. Ide tak nielen o ekonomicky výhodnejšie, ale aj ekologické riešenie.

V neposlednom rade pri kúpe respirátora je dôležité všímať si, či má platnú certifikáciu a teda či spĺňa stanovené normy. Respirátory z Číny používajú ekvivalent európskej normy FFP2, a to označenie KN95. Napriek tomu Martin Solík odporúča respirátory spĺňajúce európske normy. „Pre biznis použitie sú respirátory s označením FFP2 nevyhnutnosťou, no ak si chce byť kvalitou kupovaného výrobku istý aj konečný spotrebiteľ, mal by uprednostniť taký, ktorý spĺňa európske normy a prešiel cez európske certifikačné autority“.

Zhrnutie – na čo myslieť pri kúpe respirátora FFP2

  • Lacný respirátor neznamená automaticky dobrý respirátor,
  • zamerajte sa na certifikáciu respirátorov a používajte respirátory od renomovaných výrobcov,
  • ak chcete siahnuť po lacnejších kusoch, respirátory českej výroby väčšinou spĺňajú normy a certifikáciu,
  • zamerajte sa na materiál, tvar a veľkosť, vďaka ktorým sa vám bude ľahšie dýchať,
  • spôsob uchytenia vyberajte aj podľa doby nosenia,
  • investujte do ekologickejšieho variantu, ktorý bude možné nosiť viac dní.

Do apríla bude na respirátory FFP2 a FFP3 nulová DPH

 
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete

Jilemnického 4009/49
Martin, 036 01

tel.č: 0905 616 170

 

 

 

 
Kontakty
Ján Haliena
(Po-Pia, 9-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk